هنگام ریختن مایعات روی لپ تاپ چه کنیم؟

ریختن مایعات روی لپ تاپ یکی از مشکلات کاربران هست که در این مطلب ما به شما می گویم بعد از خیس شدن لب تاب چه کار باید کنید.

بعداز ریختن مایعات روی لپ تاپ چه کار کنیم؟

 لپ تاپ ها یکی از وسیله های پرکاربرد امروزی هستند که می توانیم با استفاده باتری داخلی آنها، در هر نقطه و مکان از آنها استفاده کنیم. از این رو متاسفانه اکثر لپ تاپ ها همانند اسمارت فون ها دارای کد IP نیستند و با کمترین میزان ورود مایعات ممکن است آسیب ببینند و باید هزینه های گران قیمتی را بپردازیم. از این رو برخی ممکن است بنابر دلایلی، مایعاتی متفاوت بر روی لپ تاپ ما ریخته شوند. از این رو در این مواقع باید دقیقا چه کارهای را انجام دهیم؟ آیا می توانیم خودمان به تنهای این مشکل را بر طرف سازیم؟

بله. شما می توانید در ادامه این مطلب از بخش تکنولوژی نمناک، مراحلی که باید انجام دهید را آموزش خواهیم داد و یاد گرفتن آنها قبل از وقوع حادثه امری ضروری است چرا که این مشکل ممکن است برای هر یک از ما رخ دهد، از این رو قبل از این اتفاق بهتر است راه حل آن را بیاموزیم. همراه ما باشید.
 در هنگام ریخته شدن مایعات بر روی لپ تاپ چه کارهایی را باید انجام دهیم؟
1-خارج کردن باتری
ریختن آب روی لپ تاپ
ریختن مایعات بر روی لپ تاپ
زمانیکه بنابر هر دلایلی مایعات بر روی لپ تاپ ریخته شد، اولین کاری که باید انجام دهید، خارج کردن باتری از لب تاب است چرا که شما می توانید این گونه از سوختن قطعات کامپیوتر جلوگیری نمایید و دقت داشته باشید این اقدام را باید فورا و در کسری از ثانیه انجام دهید و دلیل آن روان بودن مایع است و می تواند در ثانیه به تمام لب تاب وارد شود.
 
2-جدا کردن کابل ها و پورت ها

ریختن آب روی لپ تاپ
خارج کردن کابل های متصل به لب تاب

در مرحله دوم شما ملزم به خارج کردن هر گونه کابل USB اعم از موس، هارد اکترنال، آداپتور لپ تاپ و... که به لپ تاپ متصل شده اند را خارج نمایید و هر چه سریعتر این فرآیند انجام گیرد، لب تاب شما سالم تر خواهد ماند و آسیب جدی ای وارد نخواهد شد.
3- خشک کردن با هوای آزاد
لپ تاپ خیس شده
خیس شدن لب تاب
اگر تنها چند قطره آب وارد لپ تاپ شما شده است، باید فورا، قبل از آنکه این میزان از مایعات وارد قطعات لپ تاپ شود، آنها را تمیز کنید و اجازه ندهید تا آسیب برسانند. برای انجام این کار شما می توانید لپ تاپ را به صورت 130 درجه در آورید و آنرا خم کنید و اجازه دهید تا با استفاده از هوای آزاد خشک شود و از این رو مایعات دیگر به داخل قطعات اصلی لپ تاپ وارد نخواهند شد.
همچنین می توانید با استفاده از سشوار نیز این کار را انجام دهید و دقت داشته باشید که نباید سشوار را از نزدیک نگه دارید چرا که ممکن است به لپ تاپ آسیب برساند.
4- خشک کردن لپ تاپ با یک دستمال های چندلایه
جداسازی قطعات لب تاب
استفاده از دستمال های چند لایه برای خشک کردن لپ تاپ خیس شده
اگر مایع بطور سطحی وارد لپ تاپ شد، می توانید با استفاده از دستمال های چند لایه و چند تکه چوب نازک (ترجیحا خلال دندان) شروع به خشک کردن آب وارد شده در لپ تاپ نمایید. از این رو این گونه می توانید مانع آسیب دیدن لپ تاپ شوید.
5- خارج کردن کیبورد  
پاک کردن لپ تاپ خیس شده
بعد از خیس شدن لب تاب چه کنیم؟
اگر احسا می کنید که تنها میزان اندکی آب وارد کیبورد شده است، جای هیچ نگرانی نیست چرا که می توانید به سادگی و سرچ کردن نام لپ تاپ در اینترنت، با نحوه خارج کردن کیبورد آشنا شوید. البته توجه داشته باشید که در ابتدا باید لپ تاپ را با استفاده پارچه ای مرطوب خشک نمایید و سپس با استفاده از آموزشی ساده کیبورد را خارج سازید و در نهایت شروع به تمیز کردن تمام قسمت های کیبورد نمایید.
6- استفاده از الکل
اگر لپ تاپ بطور کامل وارد مایعی شد، باید از الکل استفاده نمایید تا مایعات موجود در لپ تاپ، به کمک الکل 99 درصد از بین بروند. از این رو تنها کافی است که یک باکس بزرگ را انتخاب کنید که لپ تاپ بتواند به راحتی وارد آن شود. سپس میزانی الکل را وارد باکس کنید و لپ تاپ را چند دقیقه درون آن قرار دهید و شروع به چرخاندن آن نمایید تا الکل به تمام قسمت های وارد شود.
اینک زمان بیرون آوردن لپ تاپ از باکس می باشد و باید لپ تاپ را خارج نمایید و سپس آنرا به مدت 2 روز رها کنید تا الکل وارد شده، تبخیر شود.
7- جدا کردن قطعات دستگاه
پاک کردن لپ تاپ خیس شده
جداسازی قطعات لب تاب
اگر با انجام مراحل بالا هیچ نتیجه قانع کننده ای را مشاهده نکردید، باید تمام مهارت و استعداد خود را بکار بگیرید چرا که در این مرحله شما باید لپ تاپ را از قسمت پشت باز کنید و قطعات آنرا یک به یک خارج سازید و سپس با استفاده از پارچه ای نرم و مرطوب شده توسط الکل، این قطعات را تمیز کنید تا میزان آب موجود بر روی آنها توسط الکل تبخیر شود. پس از انجام این فرایند باید به مدت 2 روز لپ تاپ را روشن نکنید و اجازه دهید تا مایع موجود در لپ تاپ کاملا خشک شود.
8-لکه ها را با یک مسواک، تمیز کنید.
پاک کردن لپ تاپ خیس شده
پاک کردن لکه های لب تاب
پس از پاک کردن قطعات باز شده و تمیز کردن آن توسط الکل، می توانید به راحتی لکه های ایجاد شده توسط مایع ریخته شده در لپ تاپ را با استفاده از مسواک آغشته شده به الکل تمیز کنید تا مشکلات آن رفع شود. اما در اصل ریخته شدن مایعات مختلف در لپ تاپ با روش های متغاوت باید تمیز شوند.
در نهایت پس از آنکه تمام قسمت های لپ تاپ را تمیز کردید، باید آنها را مجددا در جای خود قرار دهید و سپس قاب پشتی را بطور کامل ببیندید. از این رو شما نهایت تلاش خود را برای احیای لپ تاپ به کار گرفته اید و اگر پاسخگو نبود، می توانید آنرا به تعمیر کنندگان لپ تاپ ارائه دهید تا کارهای تکمیلی بصورت تخصصی برای احیای لپ تاپ صورت گیرند.

 

منبع:نمناک


هنگام ریختن مایعات روی لپ تاپ چه کنیم؟!

افسوس نخورید ، دست به کار شوید

اگر از لپ تاپ استفاده میکنید به احتمال زیاد روزی با صحنه زیر مواجه خواهید شد ، پس با صرف چند دقیقه وقت و مطالعه این مطلب ، آگاهی و سرعت عمل خود را بالا برده و از زیان مالی بیشتر جلوگیری کنید.

باتری و شارژر را جدا کنید

وجود جریان برق در مادربرد رطوبت دیده مهمترین علت خرابی آن است، پس بدون اتلاف وقت ابتدا شارژر و سپس باتری را از لپ تاپ جدا کنید.البته اگر باتری دستگاه شما داخلی میباشد دستگاه را خاموش و سریعا به یک مرکز تعمیرات مراجعه کنید.

 

قاتل را از بین ببرید

حالا باید از نفوذ بیشتر مایع به داخل لپ تاپ جلوگیری کرد.یک دستمال ، اسفنج یا هر چیزی با قابلیت جذب بالای مایعات وسیله خوبی خواهد بود.دستمال را روی دکمه های کیبورد فشار دهید تا مایع را از لا به لای دکمه ها به خود جذب کند.

از جاذبه زمین کمک بگیرید

لپ تاپ را به صورت وارونه قرار دهید تا مایعات از زیر کیبورد به مادربرد دستگاه نفوذ نکنند. از تکاندن یا ضربه زدن به پشت دستگاه به شدت خوداری کنید چرا که هزینه تعویض هارددیسک هم به هزینه های شما اضافه خواهد شد.

 

کیبورد لپ تاپ را جدا کنید

اگر تا 24 ساعت آینده به یک مرکز تعمیرات دسترسی ندارید چاره ای جز دست به کار شدن نیست هر چند که ممکن است باعث آسیب جدی به دستگاه شوید.پیچ های کیبورد اکثر لپ تاپ ها در پشت دستگاه قرار دارند.آنها را مانند عکس باز کنید. تذکر : مراجعه به متخصص اولویت اول است.

 

مرحله دوم جدا کردن کیبورد

به طور عمومی در بالای کیبوردها تعدادی خار وجود دارد که میتوانید با یک چاقو آنها را یک به یک به عقب فشار داده و با ناخن کیبورد را مانند عکس به طرف بالا بکشید.از کمی خم شدن کیبورد نترسید و ادامه دهید. تذکر : مراجعه به متخصص اولویت اول است.

از نفوذ مایعات جلوگیری کنید

همانطور که در تصویر مشخص است در قسمت زیر کیبورد منافذی وجود دارد که باعث رسیدن رطوبت به مادربرد میشود.بهتر است کابل کیبورد را جدا کرده و با دستمال این قسمت ها را خشک نموده سپس مرحله 4 را انجام دهید. تذکر : مراجعه به متخصص در اولویت است.

سشوار ممنوع

به هیچ عنوان از سشوار برا خشک کردن دستگاه یا کیبورد استفاده نکنید چرا که فشار هوا باعث نفوذ بیشتر مایعات به قسمتهای مختلف مادربرد شده و آسیب بیشتری را به همراه خواهد داشت.حتی در بعضی مواقع این حرارت باعث خرابی قطعات خواهد شد.

 

در ایریکام با لپ تاپ رطوبت دیده چه میکنیم؟!

در مرحله اول مادربرد لپ تاپ شما توسط دستگاه التراسونیک (شناور کردن قطعه در مایع مخصوص جهت پاکسازی) شستشو داده میشود تا هرگونه مایعات خشک یا سولفاته شده را پاک کند.

 

تعمیر یا تعویض المانها

همانطور که در تصویر میبینید بعضی از المانهای مادربرد شما آسیب دیده یا سولفاته شده اند که پس از شستشو با التراسونیک در صورت نیاز این قطعات تعویض میگردند.انجام این کار توسط مراکز نامعتبر باعث آسیب جدی به مادربرد و تحمیل هزینه بسیار زیاد به مشتری خواد شد.

 

منبع:https://iricom.ir


مطالب مرتبط با این پست: